סיומי העסקה - פרקטיקה של 161

May 6, 2018

 

 

לא פעם הדגשתי את החשיבות של סיום העסקה וטיפול בכספי הפיצויים מול פקיד השומה. בשבוע שעבר קיבלתי חיזוק לטענתי זו.

 

נכון שכיום רשות המיסים עשתה צעד חשוב לטובת המבוטחים בכך שקבעה כי ברירת המחדל של צבירות הפיצויים היא לקצבה. עד שנת 2017 אם לא טיפלתם בכספי הפיצויים לאחר סיום העסקה, חברות הביטוח, הפנסיה או הגמל ”צבעו“ את היתרות ככאלו שהתחשבנו עליהן עם מס הכנסה. כלומר ראו אותן כאילו העובד או העובדת משכו את הכספים (חלק פטור ללא מס, וחלק לא פטור במס מירבי). המשמעות היא שאפילו אם לא משכתם את הכסף, עדיין היה אירוע מס של משיכה. הכספים נשארו בקופה אבל לאחר התחשבנות של משיכה. החל משנת 2017 רשות המיסים הוציאה הנחיה שבמידה והעובד או העובדת לא פועלים לטיפול צבירות הפיצויים, הכספים ניועדים לקצבה (מה שקרוי רצף קצבה) ולא מתייחסים אליהם כאילו משכו אותם. 

יחד עם ההנחיה הזו, עדיין כדאי מאד לגשת לפקיד השומה ולטפל בצבירת הפיצויים, גם אם אתם מייעדים את הכספים לקצבה, שזו ברירת המחדל כיום. אז מודע כדאי בכל זאת לגשת לפקיד שומה ולטפל בסיום בכספי הפיצויים? כמה סיבות:

 

  1. לבקר את טופס ה- 161 אותו הפיק לכם המעסיק: בשבוע שעבר טיפלתי בלקוחה שהמעסיק הפיק לה טופס 161 וגם החתים אותה על טופס 161א שבו היא מבקשת להתחשבן על כל כספי הפיצויים. מצב זה לא היה טוב עבורה כלל וכלל. מאחר והעובדת קיבלה תוספת מענק יצא שהמס השולי על כל צבירות הפיצויים של היה 47% במקום 35%. זאת ועוד, החישוב של החלק הפטור היה שגוי (המעסיק חישב את החלק הפטור בחסר, כלומר הסכום הפטור אותו חישב המעסיק היה נמוך ממה שהיה צריך להיות באמת). לאחר הטיפול, שכלל ייעוד לקצבה של הכספים בקופות שלה ומשיכה בפטור של המענק ששולם לה במזומן, קיבלה החזר של יותר מ- 1,400 ש“ח מהמס ששילמה דרך המעסיק ! כמובן שגם הייעוד לקצבה הוריד ממנה חבות מס שנדחה למועד הפרישה

  2. מניעת פגיעה בפטור עתידי במס: כל משיכה של פיצויים (או התחשבנות ללא משיכה, ראו סעיף 1) כיום פוגעת בפטור העתידי בעת הפרישה, ולכן ישנה חשיבות גדולה מה לעשות עם הצבירות והמענקים אותם קיבלתם מהמעסיק. כאשר תפרשו יבקש מכם פקיד השומה אסמכתאות על ההתחשבנויות שלכם לאורך השנים על הפיצויים כדי לקבוע שיעור מס על הקצבה או על היוון שלה (היוון= משיכה של מזומן על חשבון הקצבה). אז קודם כל רצוי להתייעץ מה לעשות איתם, ולאחר מכן לגשת לפקיד השומה ולקבל את הניירת הדרושה כדי לתעד מה נעשה עם הפיצויים, כי כשתגיעו בעת הפרישה לבקש פטור על הקצבה או על ההיוון שלה חובת ההוכחה מה נעשה עם הפיצויים היא עליכם. ללא אסמכתאות ייתכן ופקיד שומה ייקבע כי משכתם את הכספים, אפילו אם זה לא כך, ולכן אני מוסיף את סעיף 3…

  3. תיעוד של אירוע המס: חשוב מאד לשמור את התחשבנויות המיסוי על הפיצויים לאורך שנות ההעסקה. כאשר משאירים את הכספים לקצבה דרך ברירת המחדל (כמו המצב כיום שבמידה ולא מודיעים לפקיד השומה מה אתם רוצים לעשות עם הפיצויים הם מיועדים לקצבה) אין אסמכתא על האירוע. הדבר חשוב לצורך מימוש של הקלות מיסוייות בעת הפרישה. יהיה לכם הרבה יותר קל להראות לו את כל האישורים מפקיד השומה ולקבל את הפטור המגיע לכם. וכאשר לא ניגשים לפקיד שומה, אין מסמכים ואסמכתאות וחבל כי אח“כ תרוצו אחרי זה (וזה יכול להיות שווה הרבה כסף!)

 

לסיכום: תמיד תבדקו את מה שאתם מקבלים לפני שאתם חותמים על המסמכים. אותה עובדת שחתמה על מסמכי סיום העסקה לא ידעה עד כמה המעסיק שלה התרשל במילויים עבורה. עד שהיא הגיעה אלי וטיפלנו בנושא (והמעסיק שלה הוא מוסד פיננסי מכובד בישראל… מה שלא מבטיח שהוא יודע את החוקים כמו שצריך). דבר נוסף, וחשוב: תמיד לגשת לפקיד השומה (אלא אם כן אתם מושכים את כל הפיצויים…. דבר שלא מומלץ כלל וכלל) ולתעד את אירוע המס.

Please reload

Our Recent Posts

Please reload

Archive

Please reload

Tags

 

054-5999415

ישראל

©2017 by מבינים פנסיה. Proudly created with Wix.com